Merkez Tel: (0 212) 438 4733
Şube Tel: (0 282) 673 3400
Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

 

 

 

 

 

Dozaj Pompa Sistemleri

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Aktif Karbon Filtreler

Aktif Karbon Filtreler

AKTİF KARBON FİLTRELER

Aktif karbon, çoğunlukla Hindistan cevizi kabuğunun, bazen de fındık kabuğunun yüksek ısıda oksijensiz ortamda yakılmasıyla elde edilen aktiflik kazandırılmış organik bazlı kömürlerdir. Aktif karbonun en önemli özelliği çok geniş yüzey alanına sahip olması ve pek çok maddeyi yüzeyinde tutabilmesidir (Adsorbsiyon).

Aktif karbon suda kötü tat ve kokuya neden olan organik maddelerin renk probleminin, klor ve klor bileşiklerinin, deterjan, tarım ilaçları gibi kirleticilerin adsorbe edilerek sudan uzaklaştırılmasını sağlayan filtrelerdir.

Aktif karbon filtrelerde ters yıkama işlemi zaman bağlı olarak gerçekleşir. Ters yıkama işlemi ile, basınç altında sıkılaşarak topaklanan aktif karbon taneciklerinin birbirinden ayrılması sağlanır.

Aktif karbon filtreler küçük debiler için sentetik ve çok yollu vanalar kullanılarak dizayn edilir. Yüksek debilerde galvaniz çelik, epoksi kaplı çelik ya da paslanmaz çelik tanklı olarak imal edilir.

Yüksek debili aktif karbon filtrelerinin otomasyonu için diyaframlı vanalar kullanılır. İsteğe bağlı olarak aktüatörlü kelebek vanalarla da otomasyonun sağlanması mümkündür.

Aktif karbon filtre sisteminin kullanılmasında dikkat edilecek en önemli nokta, Aktif karbon mineralinde oluşabilecek bakteri üremeleridir. Bu mineral organik maddeyi tuttuğu için, bu organik madde bakteriler için bir üreme ortamı olarak kullanılabilir. Bu sebeple aktif karbon öncesi dezenfeksiyon yapılması şarttır. Zaten aktif karbon mineralinin sürekli olarak verimli kullanılması için arıtılmış temiz su veya buhar kullanılması gerekmektedir. Organik kirliliği gözeneklerinde tutan aktif karbon minerali zaman içinde biriken kirlilikler sebebiyle görevini yapamaz hale gelir. Mineralin kullanım ömrü gelen suyun kalitesine ve arıtılan suyun miktarına göre değişmekle birlikte ortalama 1 yıl olarak alınabilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2015 Füzyon Su Teknolojileri  Hilal Bilgisayar